Святий великомученик Димитрій Солунський був сином римського проконсула в Фессалоніках (Сучасні Салоніки, слов'янська назва – Солунь)...

Йшло століття христянства, римського язицтва, духовно зламане і переможене сонмом мучеників і сповідників Розп'ятого Спасителя, збільшувалось гоніння.

Батько і мати святого Димитрія були таємними християнами. В потаємній домовій церкві, що була в домі проконсула, хлопчик був таємно охрещений і наставлений в християнській вірі. Коли помер батько, а Димитрій вже досягнув повноліття, імператор Галерій Максиміан, вступивши на престол в 305 році, визвав його до себе і, переконавшись в його освітченності і воєнно-адміністративних здібностях, призначив його на місце батька - проконсула Фессалонікійської області. Головна ціль, що була покладена на молодого стратега, полягала в обороні міста від ворогів і знищенні християнства. Цікаво, що серед загрожуючих римлянам варварів важливе місце займали наші предки слов'яни, які особливо охоче селилися на Фессалонійському півострові. Існує думка, що і батьки Димитрія були слов'янського походження. У відношені до християн воля імператора була виражена тотожньо: “Предавай смерті кожного, хто закликає ім'я Розп'ятого”. Іператор не підозрював, призначаючи Димитрія, яку широку стезю ісповідницьких подвигів надає він тайному подвижнику.

Прийнявши призначення, Димитрій повернувся в Фессалоніки і перед усіма сповідував і прославляв Господа нашого Ісуса Христа.Замість того, щоб гнати і страчувати християн, він став відкрито вчити людей міста християнськіій вірі і викорінювати язицькі звичаї та ідолопоклонство. Упорядник Житія, Метафраст, говорить, що він став для Фессалонік у своїй повчальній ревності “другим апостолом Павлом”, тому що саме “апостол народів” заснував колись в цьому місті першу громаду віруючих (1 Фес., 2 Фес.), Святому Димитрію було призначено Господом слідувати за святим апостолом Павлом і в мученицькому кінці.

Коли Максиміан взнав, що знову призначений ним проконсул-християнин, і багатьох римських піданних, захоплених його прикладом, наставив в християнство, гніву імператора не було границь. Повертаючись із походу в Причорномор'ї, імператор вирішив вести армію через Фессалоніки, повним бажанням розправитись із солунськими християнами.

Дізнавшись про це, святий Димитрій одночасно наказав свойому вірному служителю Луппу роздати майно бідним із словами:“Розділи багатство земне між ними – будем шукати собі багатства небесного”. А сам віддався посту і молитві, готуючи себе до приняття мучинецького вінця.

Коли імператор увійшов в місто, покликали до ньго Димитрія, і він сміло сповідував себе християнином і виявив неправду і суєтність римського багатобожжя. Максиміан наказав заключити ісповідника в темницю, і Ангел зійшов до нього в темницю, втішучи і укріпляючи в подвизі. Тим часом імператор придавався гладіаторським видовищам, любуючись, як його любимий силач, німець на ім'я Лій, кидав із помоста на спис воїнів переможених ним у боротьбі християн. Відважний юнак, на ім'я Нестор, із Солунських християн, прийшов в темницю до свого наставника Димитрія і просив благословити його на боротьбу з варваром. По благословенню Димитрія, Нестор подолав, молитвами святого угодника, лютого німця і кинув його із помоста на спис воїнів, як вбивця – язичник скидав християн. Розлючений володар наказав негайно стратити святого мученика Нестора пам'ять 27 жовтня) і послав воїнів в темницю – пробити списом благословившого його на подвиг святого Димитрія.

На світанку 26 жовтня 306 року в підземну темницю святого в'язня з'явилися воїни і пробили його списом. Вірний служитель святий Лупп зібрав на рушнику кров святого великомучиника Димитрія, зняв з його пальця імператорський перстень, знак високої гідності його, і також намочив у крові. Перстнем і іншими святинями, освяченими кров'ю святого Димитрія, святий Лупп став зціляти хворих. Імператор повелів схопити і умертвити його.

Тіло святого великомученика Димитрія було викинуто на з'їдання диким звірям, але солунські християни взяли його і тайно предали землі. При святому равноапостольному Константині (306 – 337) над могилою святого Димитрія була воздвигнута церква. Сто років тому, при будівництві нового великого храму на місці старого, знайденні були нетлінні мощі святого мученика. З VІІ століття коло раки великомученика Димитрія починається чудесне істочіння благовонного мира, у зв'язку з цим великомученик Димитрій отримує церковне іменування Мироточивого. Кілька разів шанувальники солунського чудотворця робили спроби перенесення його святих мощей або частиці їх до Константинополя. Але незмінно святий Димитрій тайно проявляв свою волю залишитися покровителем і захисником рідних Фессалонік.

Джерело

Дорогі брати і сестри! Запрошуємо вас на найбільше свято нашої громади і храму, які названі в честь святого великомученика Димитрія Солунського!
Святкове богослужіння очолить намісник Патріаршого престолу високопреосвященніший Епіфаній, митрополит Переяславський і Білоцерківський.
Храмове свято розпочнеться в день пам’яті святого Димитрія - 

8 листопада 2018 року Божого. Початок Божественної Літургії о 9:30,хресний хід з молебнем навколо храму об 11:30.

Запрошуємо з Любов’ю!