Чи замислювалися ви коли-небудь, чому Великий піст триває саме 40 днів? Чому не десять чи п'ятдесят?

На перший погляд, відповідь лежить на поверхні: тому що Ісус постив в пустелі 40 днів. А чому Він обрав саме таку кількість днів, не більше і не менше?

Якщо ми звернемося до Старого Заповіту, то виявимо, що Ной провів в ковчезі ті ж 40 днів. Стільки ж днів був Мойсей на горі Синай, коли отримав скрижалі Завіту. Ще раз цифра 40 спливає, коли ми згадуємо, скільки років євреї блукали по пустелі.
Цікаво буде зазначити, що і вагітність триває в більшості випадків 40 тижнів.

Виходить, що цифра 40 завжди пов'язана з появою чогось нового, з народженням. У разі Ноя, це нове народження світу. У разі Мойсея - народження народу Завіту. Для ізраїльтян-кочівників починався новий період не просто осілого, але вільного способу життя на своїй землі і в своїй країні.

Чому Ісус постить 40 днів? Тому що в цей момент відбувається народження нового Ізраїлю, примиритися з Богом. Народу, у якого Закон написаний в серцях, а не на кам'яних скрижалях.

Тут буде цікавим провести паралель між Ісусом і Мойсеєм. Коли Мойсей вів свій народ в пустелю, щоб принести жертви Богові, фараон був сильно цим незадоволений. Він втрачав дешеву робочу силу. Коли Ісус починає свою «визвольну місію», так само з'являється персонаж, який незадоволений Його діями.

З шістдесятих років минулого століття стало модним трендом стверджувати, що ніякого диявола не існує, що це просто персоналізація світового зла і негативних якостей, які живуть в кожній людині. Смішні чортики з рогами і вилами наповнили мультфільми і книжки. Сатана став сприйматися як середньовічний міфологічний персонаж, який не стільки небезпечний, скільки забавний.

І такий підхід не особливо в'яжеться з тим, що поміщене в Святому Писанні. Адже не дарма апостол Павло нагадує, що наша боротьба не проти крові і плоті. Як тільки ми перестаємо сприймати свого ворога серйозно, перестаємо розуміти його цілі і стратегію, ми починаємо нести втрати.

Тактика диявола проста і будується на трьох «китах», які ми бачимо в спокусах Христа в пустелі. «Темний володар» починає завжди з самого простого і зрозумілого, з хліба. Це символ всього, що підтримує наше фізичне існування. Він прагне переконати нас, що задоволення наших матеріальних потреб і є істинним сенсом і метою людського життя. Боротьба за процвітання невіддільна від спраги влади. І так приходить друга спокуса. Прагнучи піднятися, ми досить швидко забуваємо, що справжня влада - в служінні. Ми шукаємо поклоніння і слави, і тим самим затьмарюємо собою Бога. Ми немов би відсуваємо Його на другий план, в масовку, яка покликана підкреслити наші достоїнства і красу нашої гри.

Ісус показує нам, як виграти в цьому складному бійцівському поєдинку. Прагнення до матеріальних благ не втамує нашої духовної спраги, і ми шукаємо нових і нових задоволень, що не насичуючись. Смиренне служіння ломить хребет гордині і допомагає нам знайти нові цінності в житті. А благоговіння перед Богом, пошук Його любові, вчать нас перемагати спокуси магії і забобонів. Меч духовний, яким стає для нас Слово Боже, січе без промаху, розкриваючи брехню ворога роду людського.

Для чого нам потрібні ці 40 днів посту? Для того, щоб подібно мудрому воєначальнику вибудувати свій план і стратегію, щоб побачити в своїх позиціях слабкі і сильні місця. Молитва, піст, смиренне служіння, читання Святого Письма і Євхаристія - ось наша зброя. І якщо ми скористаємося нею розумно, то вона допоможе нам не тільки відбити атаки противника, а й побудувати новий світ. Світ Духа, що направляє наше серце до свободи.

Джерело