Пам'ять про тих, хто покинув наш світ, молитви за померлих, звернені до Бога, є важливою складовою православної віри. Для Господа всі живі, і поминати померлих друзів, родичів і знайомих - справа богоугодна. Саме тому в православному календарі налічується більше десятка поминальних днів.

Кілька разів на рік ми чуємо таку фразу: «Сьогодні батьківська». Що це означає і чому батьківська? Дні, коли покійних поминають особливим чином, в році кілька. Свою назву вони отримали завдяки тому, що в зверненнях до Господа люди в першу чергу згадували своїх померлих родичів. Субот, які називаються батьківськими, 7, з року в рік їх дати змінюються, так як залежать від дат інших церковних свят. 

Вселенська мясопустна субота в 2018 році - 10 лютого

Цей день в 2018 році припадає на 10 лютого (за 7 днів до початку Великого пісту). Чому дана поминальних субот називається Вселенської? Справа в тому, що в цей день у православних храмах священнослужителі читають молитви на славу абсолютно всіх християн, які жили на Землі і які зазнали обряду хрещення. Вселенських батьківських субот на рік всього дві - Мясопустная і Троїцька.

Деякі називають Мясопустная суботу Малої Масницею, так як поминальний день припадає на м'ясопусного тиждень, тобто на крайню тиждень перед Масницею. У церквах проводяться спеціальні обряди, читаються молитви за всіх християн (від Адама і до сучасників), незалежно від регіону їх проживання і поховання. Також проводяться всесвітні панахиди, які представляють собою заупокійні богослужіння. Люди моляться про те, щоб Бог упокоїв душі покійних і змилостивився, відпустивши їм усі земні гріхи.

Згідно слов'янським звичаєм на зимову поминальну суботу господині випікали млинці, перший з яких клали на божницю (поличку з розставленими іконами), другий - на підвіконня. Решта млинці відносили на могилу родичів, роздавали черницям, жебраком, дітворі. При цьому обов'язково просили, щоб люди поласували млинцями в ім'я спочинку душ конкретних померлих. У будинку прибирають, ввечері влаштовують поминальний вечерю, виставляючи на стіл багато страв, їх кількість має бути непарною.

Батьківські суботи у Великий піст 2018

Цього року поминальні дні припадають на 3, 10 і 17 числа березня. У православних храмах завжди проводять Літургії, молячись за померлих в суботні дні, що випадають на 2-у, 3-ю і 4-ий тиждень пісту. Всі віруючі мають можливість не тільки піставити свічки, подати записки за упокій, написавши в них відповідні імена, або замовити сорокоуст, а й бути присутнім на Літургії особисто.

Ще один примітний факт полягає в тому, що протягом усього Великого пісту заупокійні Літургії в православних церквах ніколи не проводяться, крім трьох зазначених субот. Після заупокійної служби прийнято відправлятися на кладовищі, щоб ушанувати пам'ять своїх померлих родичів і знайомих в місцях їх останнього спочинку. Хоча священнослужителі говорять, що після участі в заупокійних службах ходити на цвинтарі необов'язково, так як в набагато більшої уваги потребують не тіла, а душі покійних.

Радониця в 2018 році - 17 квітеня

Цей день поминання покійних в 2018 році припадає на 17 квітня. Як не дивно б це звучало, але даний день частіше називають святом, хоча, по суті, він є днем ​​поминання. Назва походить від слова «радість». Справа в тому, що на Радоницю йдуть на кладовище, щоб відзначити Воскресіння Христове з померлими родичами, поділитися з ними радістю від того, що Христос воскрес, а смерть і зло були переможені.

З собою на цвинтар беруть паски, крашанки, солодощі (найчастіше цукерки) і іншу освячену в церкві харчі. Частина їжі роздають жебракам і дітям, частина кладуть на могилки, частина з'їдають самі. Однак священики не рекомендують влаштовувати грандіозні бенкети біля могил, адже така поведінка говорить про неповагу до світу мертвих і зокрема до своїх покійним родичам. В іншому ж на Радоницю радіють і організовують традиційний поминальну вечерю.

Троїцька субота в 2018 році - 26 травня

У 2018 році Троїцька субота, яка до того ж є Вселенською, припадає на 26 травня. 
У цей день відвідують заупокійні служби, що проводяться в храмах, ставлять свічки за упокій померлих родичів, ходять на кладовище. На Троїцьку суботу прийнято прикрашати могили свіжою зеленню, адже в цю пору природа остаточно прокидається, з'являється молоде листя і трава, цвітуть ранні квіти.

Так як субота є Вселенської, в цей день згадують не тільки родичів, але і всіх колись жили на Землі і пішли в світ інший християн. Деякі віруючі люди, які відвідують цвинтарі, добровільно прикрашають незнайомі їм могили зеленими гілками і травою. Також варто відзначити, що саме Троїцька Вселенська субота є головним днем, коли вшановується пам'ять всіх померлих людей православної віри.

Як пояснюють священнослужителі, будь-який християнин, що жив на Землі, вніс свою лепту в будівництво Божого Царства, яке обов'язково встановиться після другого пришестя Христа. Саме після цієї події все коли-небудь померлі християни воскреснуть, знайшовши вічне щасливе існування. Увечері родичів і друзів скликають на поминальну трапезу. Під час вечері не можна вдаватися до дозвільному веселощів, лаятися, пліткувати, злословити і вести порожні розмови. Також церква не рекомендує приймати алкоголь.

Дмитрівська субота в 2018 році - 3 листопада

3 листопада (напередодні дня Святого Дмитра Солунського) - черговий день поминання померлих родичів. У храмах проводяться спеціальні панахиди. Люди моляться за упокій душ покійних, просячи Бога простити їм грішні діяння і дарувати Царство Небесне. Багато істориків пов'язують виникнення цієї суботи з Куликівської битвою. Дмитро Донський, після перемоги, запропонував православним сановникам встановити в честь полеглих в битві воїнів день поминання їх душ. Священнослужителі погодилися, назвавши суботу в честь князя Дмитра.

У давнину Дмитрієва суботу вважалася днем, коли потрібно прощатися з осінню і зустрічати зиму. Якщо до настання Покрови не встигали грунтовно підготуватися до суворих морозів, саме Дмитрієва суботу вважалася заключним етапом приготування до зими.

В цей поминальний день проводили генеральне прибирання житлових приміщень та присадибних ділянок. Вранці відвідували заупокійну службу, вдень відправлялися на цвинтар відвідати померлих родичів. Увечері влаштовували вечерю. Столи встеляли новими лляними скатертинами білого кольору. На них виставлялися традиційні поминальні страви (пироги, кутю, млинці з різними начинками, узвар).

Джерело